Teismeliseiga on suure toitumisriski periood

teisipäev, 13 juuni
Autor: Terviseuudised

Ühelt poolt suureneb toitainetevajadus, kuid teiselt poolt võivad tekkida halvad toiduvalikud, ebatervislikud toitumisharjumused, energia ja valkude ning paljude vitamiinide ja mineraalainete defitsiit.

Teismeliste toitumisele on iseloomulik ohtrate suupistete kasutamine. Suurenenud suupistete ja kiirtoitude tarbimine mõjutab toitumisharjumusi ka vanemas eas, sest nooruses väljakujunenud toitumisharjumused jäävad üldjuhul kestma. Kiirtoitude ja suupistetega tuleks piiri pidada, sest need sisaldavad reeglina palju soola/suhkrut, rasva ja lisaaineid ning vähe kiudaineid ja teisi vajalikke toitaineid, kirjutab toitumine.ee.

Teismelised on raskesti mõjutatavad. Nad ei kuula õpetusi – söövad, mida tahavad ja millal tahavad. Pigem eelistatakse kindlaid toite, reeglina magusaid ja rafineerituid, praetud ja kiirtoite.

Teismelisi tuleks suunata kaudselt:

  • valmistada toite täisteraviljast ja köögiviljadest,
  • hoida nende käeulatuses puu- ja köögivilju, pähkleid ning vähemagusaid jogurteid.

See aitab neil tekitada tervislikke toitumisharjumusi nende eneste märkamata.

Ülekaal noorukieas on tavaliselt tingitud halvast toiduvalikust ja/või vähesest kehalisest aktiivsusest. Suurenenud energia tarbimine noorukieas suurendab nii rasvarakkude arvu kui ka suurust, mis omakorda võib viia läbi elu kestvate kaaluprobleemideni.

Rasvunud lapsest või teismelisest saab suure tõenäosusega rasvunud täiskasvanu.

Perearsti nõuandetelefon

  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Telefon töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel

Tagasiside

Kui te soovite anda meile tagasisidet, siis palume teil täita allolev ankeet. Teie arvamus on meile oluline! Tagasisidevormi kaudu me meditsiinilist nõu ei anna. 
Nimi
E-post*
Telefon*
Pealkiri*
Sisu*
Please leave empty: