Terviseameti hoiatus: Madagaskaril on puhkenud katk

laupäev, 28 oktoober
Autor: Terviseuudised

Terviseamet hoiatab viitega WHO-le, et Madagaskaril katkupuhangus on 20. oktoobri seisuga 106 surmajuhtumit. Katku tõttu on kehtestatud ka reisipiirangud Seišellidel.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on Madagaskaril katku puhang. 20. oktoobri seisuga on saarel registreeritud 1365 haigusjuhtu, millest 106 on lõppenud surmaga. Haigestunute seas on 54 tervishoiutöötajat.

Registreeritud haigusjuhtudest 915 on kopsuvormi ja 275 buboonivormi juhud. Kopsuvormi kõrge osakaal on murettekitav, kuna sellele vormile on omapärane kõrge levikupotentsiaal ning väga raske haiguskulg.

Haigusjuhud on registreeritud peamiselt pealinnas Antananarivos ja sadamalinna Toamasina Ida rannikul. Alates oktoobrist on rahvusvahelises lennujaamas Antananarivos rakendatud väljasõidul tervisekontroll nakkushaiguse rahvusvahelise leviku tõkestamiseks.

Hooajaline katku haigestumise tõus Madagaskari saarel esineb tavaliselt ajavahemikul septembrist aprillini. See on seotud näriliste arvukuse tõusuga. Eelmine katku puhang oli saareriigis 2016. a samal ajal.

Juba juhtum ka Seišellidel

1 sissetoodud haigusjuht registreeriti hiljuti ka Šeišellidel. Turismi tippaeg Šeišellidel on tavapäraselt oktoobris, kui saarele saabuvad reisijad peamiselt Prantsusmaalt ja Saksamaalt. Seoses puhanguga on ajutiselt tühistatud lennureisid Madagaskari ja Šeišellide vahel.

11. oktoobril teatas Šeišellide Tervishoiuministeerium kehtestatud reisipiirangutest Madagaskari saarelt saabuvate inimeste ja laevade suhtes: keelatud on saabumine Šeišellidele enne 7 päeva (inkubatsiooniperiood) möödumist pärast lahkumist Madagaskarilt. Inkubatsiooniperioodil saabunud inimesed suunatakse isoleerimiskeskusesse kuni inkubatsiooniperioodi lõpuni.

Kas seda katku saab ravida?

Katk on ravitav, kui õigeaegselt ravi algab. WHO teatas oktoobri alguses Madagaskarile 1,2 miljoni doosi antibiootikumide viimisest ja 224 000 doosi on veel lisandumas. Arstide kinnitusel mida varem ravi algab, seda suurem tõenäosus paranemiseks. Saarel kasutatakse antibiootikume nii raviks kui ka ennetuseks neile, kes võivad haigusega või haigetega kokku puutuda. Antibiootikumid sobivad nii kopsuvormi kui ka buboonivormi katku puhul.

Mis on katk tänapäeval?

  • Katk on eriti ohtlik nakkushaigus, mille looduslikud enzootilised kolded esinevad maailma erinevates piirkondades, sh Madagaskaril. Nakatumine toimub peamiselt näriliste, kirbu hammustuse ja/või nakatunud loomade/loomanahkade käitlemisel.
  • Ravimata buboonkatk lõpeb surmaga 50-60% juhtudest ja kopsu- ning septiline katk – peaaegu kõikidel juhtudel.
  • Buboonkatku korral võib nakatuda haige isiku kehavedelikega kokkupuutel.
  • Kopsuvorm levib ka piisknakkusena (õhu kaudu).
  • Juhul, kui ühe nädala jooksul pärast riskipiirkondadest naasmist ilmuvad reisijal haigussümptomid (palavik, lümfosõlmide suurenemine, oksendamine, köha, hingamisraskused), tuleb viivitamatult võtta ühendust arstiga ja anda teada oma reisimisest katku riskipiirkondades

Perearsti nõuandetelefon

  • Alates 01.06.2022 ei väljastata Perearsti Nõuandetelefoni vahendusel koroonatestimisele saatekirju, saatekirja vajaduse otsustab perearst!
  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Anonüümne nõuande teenus töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel
  • Isikustatud nõuande teenus töötab E-R 8.00 - 22.00 ning nädalavahetustel ööpäevaringselt. 
  • Hädavajadusel pikendavad perearsti nõuandetelefoni arstid ravimiretsepte reede õhtuti ajavahemikus 17:00-22:00 ning nädalavahetuseti ja riigipühadel 8.00-22.00. Ei pikendata psühhotroopseid, narkootilisi ravimeid või kangetoimelisi valuvaigisteid. Retsepti pikendamise lõpliku otsuse teeb arst.