1. nädal: Grippi haigestunute arv on hakanud kasvama

kolmapäev, 10 jaanuar
Autor: Terviseamet

Aasta 1. nädalal (1-7.01.2018 ) pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 2919 inimest, neist ligi 42 protsenti olid lapsed. Haigestunute üldarv on püsinud viimastel nädalatel stabiilsena, kuid haigestunute hulgas on hakanud kasvama grippi haigestunute osakaal.  

Kõikidest hingamisteede viirusnakkuste tõttu laborisse saadetud positiivse kinnituse saanud proovidest moodustasid 40 protsenti gripiviirused.

Laboratoorselt kinnitati möödunud nädalal  8 A  gripi- ja 40  B-gripiviirust.  Täpsemalt määratleti 2 A-gripiviirust, nendest üks oli  A gripiviiruse A(H3), teine A A(H1N1)pdm09.  Alatüüpeeritud B gripiviirustest 4 osutasid Yamagata tüveks. Domineerivaks viiruseks on saanud B gripiviirus - kuni 38 protsenti uuritud proovidest. Selle viirusega seotud haigestumised registreeriti peamiselt Tartumaal.

Vaatamata gripiviiruste hulga kasvule saab grippi haigestumise intensiivsust endiselt hinnata madalaks ning gripilevikut piiratuks. Haigestumiste üldarv püsib jätkuvalt madalal tasemel, mis suure tõenäosusega on tingitud pühadest ja koolivaheajast.

Hospitaliseerimiste arv näitab, et tegelik haigestumiste arv võib olla ametlikust statistikast suurem. Kahel viimasel nädalal vajas haiglaravi 18 gripiviirusega patsienti. Hooaja algusest on täpsustatud andmetel  hospitaliseeritud kokku 37 patsienti, neist 12 vanusrühmas 0-4, kaheksa patsienti vanusrühmas 5-14; kuus inimest vanusrühmas 15- 64 ning 11 vanemaealiste vanusrühmas.

Haigestumine Euroopa regioonis 

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel hindasid gripi intensiivsust kõrgeks Iirimaa,  keskmiseks Austria, Horvaatia, Holland, Norra, Šveits, Prantsusmaa ja Soome, ülejäänud riigid andsid teada madalast  grippi haigestumise intensiivsusest ning piiratud levikust. Haigestumus on  tõusutrendil. 

WHO ekspertide hinnangul on hetkel domineerivateks gripiviirusteks B gripiviiruse Yamagata tüvi, kaas-domineerivaks viiruseks on A gripiviiruse tüvi H3N2.

Viirused, mis on siiani riikide poolt geneetilised määratud ja mille kohta on edastatud informatsioon WHO-le,  vastavad selle aasta vaktsiini tüvedele. B gripiviiruse Yamagata tüve sisaldab vaid neljavalentne vaktsiin.  A gripiviiruse H3N2 tüvi on ekspertide arvamusel  sarnane  eelmisel hooajal ringluses oleva tüvega ning suure tõenäosusega on immuunsus elanike seas säilinud.

Soovitused elanikele

Kuna grippi ja ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise oht pidevalt kasvab, siis juhib Terviseamet elanike tähelepanu asjaolule, et sageli põetakse gripp läbi kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta. Püstijalu grippi põdev inimene võib aga levitada viirust riskirühmadele, kelle jaoks grippi haigestumine võib kujuneda eluohtlikuks. 

Seepärast soovitame gripileviku hooajal gripilaadsete nähtude või isegi ainult mõnede haigustunnuste nagu köha, kurguvalu või nohu korral mitte külastada haiglaravil olevaid lähedasi, peresid, kus kasvavad väikesed lapsed või elavad kroonilisi haigusi põdevad ja vanemaealised inimesed.

Isegi kergete haigustunnuste ilmnemisel tuleks vältida rahvarohkeid kohti ja hoida tervetega vähemalt meetrist distantsi. Aevastades või köhides katke suu taskuräti või selle puudumisel varrukaga. Haigena püsige kodus.

Perearsti nõuandetelefon

  • Alates 01.06.2022 ei väljastata Perearsti Nõuandetelefoni vahendusel koroonatestimisele saatekirju, saatekirja vajaduse otsustab perearst!
  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Anonüümne nõuande teenus töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel
  • Isikustatud nõuande teenus töötab E-R 8.00 - 22.00 ning nädalavahetustel ööpäevaringselt. 
  • Hädavajadusel pikendavad perearsti nõuandetelefoni arstid ravimiretsepte reede õhtuti ajavahemikus 17:00-22:00 ning nädalavahetuseti ja riigipühadel 8.00-22.00. Ei pikendata psühhotroopseid, narkootilisi ravimeid või kangetoimelisi valuvaigisteid. Retsepti pikendamise lõpliku otsuse teeb arst.