WHO: Euroopas kasvas leetritesse haigestumine mullu 400 protsenti

teisipäev, 20 veebruar
Autor: Postimees

Maailma Tevishoiuorganisatsioon on mures kõrge leetritesse haigestumise pärast. Üheks põhjuseks on madal vaktsineeritus. 

Leetrid on viimase aasta jooksul suurte haiguspuhangutega üle Euroopa levinud, teatab Maailma Tervishoiuorganisatsioon. Organisatsioon on mures madala vaktsineerituse pärast, vahendab The Guardian.

WHO Euroopa kontor teatab, et leetritesse haigestumine on 2017. aastaga tõusnud 400 protsenti. Mullu oli 21 000 haigusjuhtu ning 35 inimest suri leetritesse. Haigestumine on kasvanud hüppeliselt võrreldes 2016. aastaga, kui Euroopas oli vaid 5273 haigusjuhtu.

«Iga uus haigestunu meenutab vaktsineerimata lapsi ja täiskasvanuid, kes võivad haigestuda ja tõve edasi kanda inimestele, kes ei saa ennast vaktsineerida,» sõnas WHO Euroopa juht Zsuzsanna Jakab.

Haigus ei kao

Leetrid võivad olla surmavad või tekitada pikaaegseid tervisekahjustusi. Ühel tuhandest haigestunud lapsest tekib entsefaliit, ajuturse, mis võib viia kurdistumiseni või õpiraskusteni.

Leetreid tahetakse vaktsineerimisega kõrvaldada kogu maailmast, kuid seda takistavad pidevad haiguspuhangud. WHO sõnul olid eelmisel aastal suured haiguspuhangud 15 Euroopa riigis. Kõige rohkem oli puudutatud Rumeenia, kus esines 5562 haigusjuhtu, järgmisena Itaalia 5006 haigusjuhuga ning Ukraina 4767 juhuga. 

Viimastel aastatel on nendes riikides olnud vaktsineerimisega mitmeid probleeme. Immuniseerimine on pidevalt langenud, vaktsiinidel on olnud tarneraskusi ja haigusjärelvalve süsteemid ei ole töötanud piisavalt efektiivselt.

MMRi ei usuta

Usu kaotamine MMR vaktsiini (väikelaste kompleksvaktsiin leetrite, mumpsi ja punetiste vastu) on olnud probleem Euroopas ja USAs juba mõnda aega. Ebausk järgnes uurija Andrew Wakerfieldi kontrollimata väidete avaldamisele, et MMR vaktsiin on seotud autismiga.

Esimene MMR vaktsiini doos antakse üheaastastele lastele. Teine, millest lapsed tihti ilma jäävad, tuleb teha enne kooli minemist.

Perearsti nõuandetelefon

  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Telefon töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel

Tagasiside

Kui te soovite anda meile tagasisidet, siis palume teil täita allolev ankeet. Teie arvamus on meile oluline! Tagasisidevormi kaudu me meditsiinilist nõu ei anna. 
Nimi
E-post*
Telefon*
Pealkiri*
Sisu*
Please leave empty: