Gaasivalu paneb beebi tundideks lohutamatult nutma

teisipäev, 14 august
Autor: Postimees

Kui vastsündinu nutab sageli lohutamatult ilma selge põhjuseta, teda ei vaeva haigus ega nälg, võib olla tegemist gaasivaluga. Levinud haigus, mille tekkepõhjus pole teada, vaevab ligi kolmandikku imikutest.

Lääne-Tallinna keskhaigla naistekliiniku ehk Pelgulinna sünnitusmaja lastearst Merle Areda sõnutsi pole olemas gaasivalust päästvat ravimit, abi saab pigem lapse rahustamisest ja kergete harjutuste tegemisest.

Klassikalise gaasivalu tunneb arsti sõnul ära nn kolmereegli järgi. «Gaasivalu algab umbes kolme nädala vanuselt, esineb vähemalt kolmel päeval nädalas, laps võib nutta kuni kolm tundi, gaasivaluperiood lõpeb umbes kolme kuu vanuses,» rääkis Areda.

Gaasivalu ehk koolikud esinevad sagedamini õhtuti ning lapse tervis ja meeleolu on muul ajal head. «Laps kasvab hästi ning tal pole muid haigustunnuseid. Koolikutes laps võib nutta väga kõvasti, lohutamatult,» tõi arst välja. Väikelaps võib tõmmata instinktiivselt jalgu vastu kõhtu, et vaeva leevendada.

Toitumist süüdistada ei saa

Tänapäeval ei peeta ema toitumist väga oluliseks teguriks gaasivalu tekkel. «Ema võib mõistlikes kogustes süüa kõike. Küll aga võib piirata nende toiduainete tarbimist, mis emal endal gaase tekitavad,» nentis Areda.

Tihtipeale arvatakse, et sagedamini kannatavad gaasivalu käes toidusegu peal kasvavad lapsed. Arsti sõnul ei saa toitu muuta.

Gaasivalu ehk koolikud esinevad sagedamini õhtuti ning lapse tervis ja meeleolu on muul ajal head.

«Mõnikord võib abi olla piimasegu vahetamisest teise vastu. Sel juhul on mõistlik pidada nõu perearstiga, kes aitab aru saada, kas tegemist on tavalise gaasivaluga või piimavalgu talumatusega,» soovitas lastearst. Viimasel juhul võib abi olla spetsiifilistest toidusegudest.

Laktoositalumatust ehk piimasuhkru talumatust esineb vastsündinutel ja imikutel haruharva. Sümptomid tekivad niipea, kui väikelaps hakkab piima saama: vastsündinu või imik oksendab, tal tekib kõhulahtisus ja kaalulangus kuni üldise tervise halvenemiseni.

Hellita last

Kui on selge, et lapse nutu põhjuseks ei ole terviserike, vaid gaasivalu, siis on vanemal kõige olulisem pakkuda lapsele turvalisust ja hellust, rahulikku ja mõistvat keskkonda.

«Aitab see, kui võtta beebi sülle, olla tema jaoks olemas ning püüda ise mitte närveerida, sest laps tunnetab ema-isa muretsemist ja see võib rahutust süvendada,» rääkis Areda. Lastearst soovitab proovida last süles hoides leida talle mugavaid ja meeldivaid asendeid.

«Abiks võib olla see, kui võtta laps enda kõhule kõht kõhu vastu lamama, see soodustab kõhulihaste tööd ja ka kehasoojus leevendab ebamugavustunnet. Aitab beebi kõhu masseerimine kellaosuti suunas sooja pehme käega, seejuures lapsega silmsidet otsides ja temaga rahustavalt suheldes,» soovitas Areda. Leevendust võib pakkuda ka puusaringide tegemine, seejuures lapse põlvi kõhu poole kergelt surudes.

Kuna gaasivalu tekkemehhanism ei ole selge, ei ole leiutatud selle vastu ka ravimit. Apteegist leiab gaasivalu vastu hulga vahendeid, mida kõike võib proovida, kuid teaduslikult pole ühelgi neist leitud ravitoimet olevat. «Siiski võivad gaasilõhusti tüüpi ravimid lapse vaevusi leevendada ja kuna need on beebile ohutud, siis proovida tasub,» rääkis lastearst.

Perearsti nõuandetelefon

  • Alates 01.06.2022 ei väljastata Perearsti Nõuandetelefoni vahendusel koroonatestimisele saatekirju, saatekirja vajaduse otsustab perearst!
  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Anonüümne nõuande teenus töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel
  • Isikustatud nõuande teenus töötab E-R 8.00 - 22.00 ning nädalavahetustel ööpäevaringselt. 
  • Hädavajadusel pikendavad perearsti nõuandetelefoni arstid ravimiretsepte reede õhtuti ajavahemikus 17:00-22:00 ning nädalavahetuseti ja riigipühadel 8.00-22.00. Ei pikendata psühhotroopseid, narkootilisi ravimeid või kangetoimelisi valuvaigisteid. Retsepti pikendamise lõpliku otsuse teeb arst.