Parim sügeliste tõrjemeede on haigestunu ravi

neljapäev, 29 november
Autor: Terviseamet

Terviseamet tuletab meelde, et sügelistesse haigestumine ei pruugi sõltuda nakatunu isikliku hügieeni tasemest ning et haiguse parimaks tõrjemeetmeks on nakatunud isikute ravimine.

Sügelislesta põhjustatud nakkushaigus levib peamiselt nahakontakti kaudu haigestunult inimeselt tervele. Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo peaspetsialist Kai Raska sõnul tõmbavad sügelislesta ligi nii soe keskkond kui kehalõhnad ning haigestumiseks piisab mõnikord vaid käehoidmisest või kokkupuutest saastunud voodiriiete ja esemetega. „Sügelislest võib inimeseta säilida kuni kaks päeva, seega tuleks sügeliste avastamisel puhastada nii haigestunu riided kui voodipesu. Samuti peaks inimene esimesel võimalusel alustama haiguse raviga, sest ravist paremat viisi sügelislesta leviku takistamiseks pole,“ ütles Raska.

Lööve ilmneb tavaliselt sümmeetriliste, väikeste, punaste ja sügelevate vistriku- või putukahammustuse laadsete kühmukestena tüüpiliselt kas randmete piirkonnas, sõrmede vahel või küünarnukkidel. Teised tavalised kohad on kaenlaalused, tuharad, kõht, reied, tallaalused ning rindadealused voldid. Lööve võib levida ka  jäsemetele ja kehale, näo või pea piirkonnas esineb sügelisi harva. Kratsimise tagajärjel võivad lisanduda punetus ja koorikud.

Enamikel juhtudel saab sügelisi diagnoosida tüüpiliste nahalöövete ja kaebuste järgi.

Sügeliste ravi tuleb alustada hiljemalt kolme päeva jooksul pärast diagnoosimist, sügelislesta-vastased ravimid on apteekides saadaval käsimüügiravimina.

Sügelistest ja sügeliste ravist saad põhjalikumalt lugeda terviseameti kodulehelt http://www.terviseamet.ee/index.php?id=1216

Perearsti nõuandetelefon

  • Alates 01.06.2022 ei väljastata Perearsti Nõuandetelefoni vahendusel koroonatestimisele saatekirju, saatekirja vajaduse otsustab perearst!
  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Anonüümne nõuande teenus töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel
  • Isikustatud nõuande teenus töötab E-R 8.00 - 22.00 ning nädalavahetustel ööpäevaringselt. 
  • Hädavajadusel pikendavad perearsti nõuandetelefoni arstid ravimiretsepte reede õhtuti ajavahemikus 17:00-22:00 ning nädalavahetuseti ja riigipühadel 8.00-22.00. Ei pikendata psühhotroopseid, narkootilisi ravimeid või kangetoimelisi valuvaigisteid. Retsepti pikendamise lõpliku otsuse teeb arst.