Terviseameti peadirektor: Gripi vastu vaktsineerimine peab olema lihtne ja mugav

reede, 27 september
Autor: Terviseamet

Gripihooaja eel arutasid sotsiaalministeerium, terviseamet, ravimiamet ning Eesti apteekide ühendus, Eesti apteekrite liit, Eesti proviisorite koda ja Eesti perearstide selts gripi vastu vaktsineerimise korraldamist apteekides.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo sõnul on oluline, et kiire elutempo juures oleks vaktsineerimine gripi vastu võimalikult lihtne. „Grippi haigestumine on inimese jaoks mitmetahuline katsumus: lisaks tõsiasjale, et gripp on tõsine nakkushaigus, viib gripp inimese eemale tööst ja  hobidest ning võib kaasa tuua ka tõsiseid tüsistusi,“ ütles eilsel ümarlaual osalenud Jürilo, kelle sõnul võtsid inimesed võimaluse end eelmisel aastal gripi vastu apteekides vaktsineerida väga hästi vastu. „Seega saab apteekide ja tervishoiuteenuse osutajate koostöös säärast võimalust kasutada ka sel hooajal. Patsiendi tervise huvides kehtivad loomulikult kõigile vaktsineerijatele ranged nõudmised ning toimingut saab läbi viia ainult tervishoiutöötaja.“

Vaktsineerimine hooajalise gripi vastu on näidustatud kõikidele elanikele, erilist tähelepanu tuleks pöörata riskirühmadesse kuuluvatele inimestele, kelle sekka kuuluvad ka immuunpuudulikkusega lapsed ja täiskasvanud ning need, kes saavad pikaajalist immuunsust pärssivat ravi. Samuti tuleks gripi vastu vaktsineerida neid, kellele on tehtud organisiirdamine, HIV-positiivseid, rasedaid, 65-aastasi ja vanemaid ning lapsi alates kuuendast elukuust. Gripi vastu tuleks end vaktsineerida ka neil, kes tööalaselt puutuvad kokku paljude inimestega või kes põevad kroonilisi haigusi - näiteks diabeeti või kroonilisi kopsu-, neeru- ja südamehaigus.

Kokku tuleb sel aastal Eestis müügile ligi 200 tuhande doosi gripivaktsiini.   Gripihooaja ametlikuks alguseks loetakse aasta 40. nädalat, mis langeb harilikult oktoobri algusesse. Haigestumise kõrgperiood on Eestis jaanuaris-veebruaris.

Eelmisel gripihooajal vaktsineeris end gripi vastu enam kui 92 tuhat inimest ehk 7 protsenti Eesti elanikkonnast. Apteekides vaktsineeris end 2017/2018. aasta gripihooajal gripi vastu enam kui üheksa tuhat inimest.

Perearsti nõuandetelefon

  • Alates 01.06.2022 ei väljastata Perearsti Nõuandetelefoni vahendusel koroonatestimisele saatekirju, saatekirja vajaduse otsustab perearst!
  • Lühinumber 1220 või +372 634 6630 (Eestist ja ka välismaalt)
  • Anonüümne nõuande teenus töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel
  • Isikustatud nõuande teenus töötab E-R 8.00 - 22.00 ning nädalavahetustel ööpäevaringselt. 
  • Hädavajadusel pikendavad perearsti nõuandetelefoni arstid ravimiretsepte reede õhtuti ajavahemikus 17:00-22:00 ning nädalavahetuseti ja riigipühadel 8.00-22.00. Ei pikendata psühhotroopseid, narkootilisi ravimeid või kangetoimelisi valuvaigisteid. Retsepti pikendamise lõpliku otsuse teeb arst.